Neler yeni

Hoş Geldin Ziyaretçi, Şu anda siteye giriş yapmamış görünüyorsunuz. Site kullanımı hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.

Üye Olmak İçin Lütfen Tıklayınız.

Üye olduysanız ve şifrenizi kaybettiyseniz Şifremi Kaybettim adresini kullanabilir , Yada Daha Farklı Sorunlar İçin Site Yetkilisi ile İletişime Geçebilirsiniz.

Forum Kurallarını Okumak İçin Lütfen Tıklayınız .

Dikkat!! (Türkiye'de ilk Corona virüs vakası) SON DAKİKA HABERİ

osmanke

Vip Premium Üye
Offline
#1
ntv.com.tr 11.03.2020 - 01:32

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Corona virüs açıklaması (Türkiye'de ilk Corona virüs vakası)
SON DAKİKA HABERİ: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Corona virüsle ilgili açıklama yaptı. Koca, Türkiye'de ilk virüs vakasının tespit edildiğini belirterek "Test sonucu pozitif çıkan hasta Türk vatandaşı bir erkek" açıklamasında bulundu.


You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
haberi! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarından satır başları;
Çin’in Wuhan kentinde bundan tam 90 gün önce, 12 Aralık 2019’da ortaya çıkan Yeni Corona virüs, başka pek çok ülkeye bir iki hafta içinde bulaşmasına, ardından çok hızlı bir küresel yayılım göstermesine rağmen,
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
olarak süreçte büyük bir başarı gösterdik.
Komşu ülkeler, Avrupa ülkeleri bizim aldığımız sıkı tedbirleri almadılar. Bizimse, salgına karşı yürüttüğümüz strateji ve disiplinli eylem planında direncimiz hiç azalmadı, kat kat arttı.

Küresel salgınların kaçınılmaz tarafları var. İnsanların ülkeden ülkeye her an hareket halinde olduğu bir dünyada, direnç hangi düzeyde, tedbirler hangi keskinlikte olursa olsun bazı sonuçları önlemek maalesef mümkün değil. Eğer dünya ile ilişkimizi tümden kesmiş olabilseydik şu an karşınızda olmazdım.

Bu an burada olmamın nedeni bu saate dek gösterdiğimiz şeffaflık ve bunun devam edeceğinin teminatıdır. Size üzücü ama korkutucu olmayan haberi bildirmek istiyorum.

Bugün akşam akşam saatlerinde, Corona virüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı. Tanı, yüksek ateş ve öksürük şikayetinin sebebinin araştırılması sonucu konmuştur.

Hastanın virüsü Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir. Dış dünyadan tamamen izole edilmiştir. Hasta bir erkektir ve genel durumu iyidir. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler gözetim altındadır. Her biri şüpheli kabul edilmiştir.

Hasta mahremiyetinin korunması açısından, detaylı bilgilerinin paylaşılması uygun bulunmamıştır.

Bu ülkemizdeki ilk vakadır. Verilere göre tanı erken konmuştur. Virüs bulaşmışsa, bu çok sınırlıdır.


Ülkemiz, süreç boyunca bu olasılığa hazırdı. Yayılmayı önleyici tedbirler alınmıştır. Bu hastalığın ülkenin herhangi bir yerinde görülme ihtimaline karşı, sağlık personeli ve hastane hazırlıkları çok önceden bitirilmiştir.

Bu süreçte, yurtdışı ile doğrudan veya dolaylı temasların olası sonucu ortaya bir örnekle ortaya çıktı.

Yurtdışına zorunluluk olmadıkça çıkmayalım. Bakanlığımızca bildirilen Corona virüsten Korunma Kurallarına mutlaka uyalım.

Tedbirlerde anahtar kelimemiz 14’tür. Yurt dışından dönenler için 14 Gün Kuralı… Dönüşlerinde 14 gün kendilerini izole etmelerini istiyoruz.
Aynı şekilde büyük çoğunluğumuzun Corona virüse karşı alacağı tedbirler için de anahtar kelimemiz 14’tür. Elleri tam hijyen sağlayacak şekilde yıkamaktan hangi durumda sağlık kuruluşuna başvurulacağına dek kurallar şeklinde her şey açıktır.

Bugüne kadar gösterdiğimiz başarı, bundan sonrası için mücadelemizin kolay olacağının garantisi kabul edilmelidir. Biz, dünyayı uyarırken aynı zamanda hazırlandık.

Bakanlığımız ve tüm birimleriyle devletimiz Corona virüse karşı mücadelesini planladı. Vatandaşımızdan beklediğimiz, 14 Gün Kuralına ve 14 Korunma Kuralına uyarak bu mücadeleye güç vermesidir.

Bir veya birkaç vaka, salgın değildir. Bu durum sadece virüsün ülkemiz sınırlarına girdiği anlamına gelir. Bu, yüksek bir ihtimaldi ve gerçekleşti.

İzole edilmiş vakanın şu an tek anlamı budur.

Şimdi yapmamız gereken hayatımızı tedbirler doğrultusunda bir düzene sokmaktır.

Bu küresel soruna karşı ulusal bir mücadele vereceğiz. Risk, söylediğim gibi somut, tedbirlerse basittir.

Şuna tam olarak bilmeliyiz:

Corona virüs, alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir.

Bir hasta topyekün risk değildir.

Karantinaya alınmış bir hasta bir toplumu tehdit edemez.

Bakan Koca'dan corona virüs açıklaması (Okullar tatil olacak mı?)
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Corona virüs tedbirleri kapsamında okullardaki eğitim sürecinin planlanması konusunda Sağlık Bakanlığı ile değerlendirmelerin devam ettiğini bildirdi.

Anadolu Ajansı 10.03.2020 - 23:25


İlişkili Haberler
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.


You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
haberi! Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Corona virüs tedbirleri kapsamında okullardaki eğitim sürecinin planlanması konusunda Sağlık Bakanlığı ile değerlendirmelerin devam ettiğini bildirdi.

Selçuk, Twitter hesabından okullardaki eğitim sürecine ilişkin paylaşımda bulundu.

Bakan Selçuk, paylaşımında "Corona virüs tedbirleri kapsamında okullarımızdaki eğitim sürecinin planlanması hususunda Sağlık Bakanlığı ile değerlendirmelerimiz devam etmektedir. Okulların tatil takvimiyle ilgili resmi kaynaklar dışında yapılan hiçbir açıklamaya itibar edilmemesini önemle rica ediyorum." ifadelerini kullandı.
CORONA VİRÜS NEDİR, NASIL KORUNULUR?

Coronavirüs Nedir, Semptomları Nelerdir, Nasıl Korunulur
 

osmanke

Vip Premium Üye
Offline
#2
maalesef sayı 98,e çıkmıştır ve üzülerek yazıyorum 1,de ölüm vakası vardır 98 yaşında çinli çalışanından bulaşmış allah tüm milletimizin yar ve yardımcısı olsun mümkün olduğunca kimseyle yakın temasta olmayalım alınabilecek önlemleri almaya gayret edelim sağlığımıza dikkat edelim.
 

osmanke

Vip Premium Üye
Offline
#3
Son Dakika: Türkiye'de kornavirüsten ölenlerin sayısı 21'e, vaka sayısı 947'ye yükseldi
2 saat önce
Son dakika: Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, koronavirüste hasta sayımızın 947'ye çıktığını can kaybımızın ise 21'e yükseldiğini açıkladı.

You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
'de koronavirüs hastalarıyla ilgili son sayıyı açıklayan Sağlık Bakanı Koca, hayatını kaybeden sayısının 21'e vaka sayısının ise 947'ye çıktığını söyledi.
Dünyayla birlikte Türkiye'de de etkili olan ve can alan koronavirüs salgınında merak edilen son sayıları Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca açıkladı.

"21 CAN KAYBIMIZ VAR"
Koca,
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
hesabından şunları yazdı: "Son 24 saatte 2.953 şüpheliye test yapıldı. 277'si pozitif çıktı. Hasta sayımız 947'ye ulaştı. Yaşlı hastalarımızdan 12'sini kaybettik. Bugüne dek toplam 21 can kaybımız var. Yaşlılarımızı uyaralım. Sokağa çıkma sınırlandırmasına uysunlar. Ölüm riski, yaş yükseldikçe çok artıyor."1584830918337.png
Koronavirüs Testi 15 Dakikada Çıkacak
Sağlık Bakanlığı tüm dünyada etkili olan ve binlerce insanın ölümüne neden olan Yeni Koronavirüs salgınına karşı tedbirleri artırıyor. Bakanlık şimdi de 15 dakika gibi kısa bir sürede sonuç alınabilecek tanı kitlerini uygulamaya başladı.
Bakanlık virüsün yayılımını önlemek amacıyla Bilim Kurulunun önerisiyle test sayısını artırdı.
Artık Yeni Koronavirüs tanısında, 60-90 dakika içinde kapsamlı sonuç alınmasına olanak tanıyan yerli tanı kitinin yanı sıra 15 dakikada sonuç verebilen hızlı tanı kiti de kullanılacak.
Bakan Koca açıklamıştı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın TBMM’de, hızlı sonuç veren antijenden geliştirilmiş tanı kitinin Türkiye genelinde tüm illere dağıtılma kararı alındığını açıklamasının ardın Bakanlık harekete geçti.
15 dakika sonuç alınabilen tanı kiti temin edilerek Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Viroloji Laboratuvarında tanıtıldı.
Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Yasemin Coşkun, daha fazla kişiye test yapılarak izolasyonun sağlanabilmesi için hızlı tanı kitinde, yerli tanı kitinde olduğu gibi ağız ya da burun mukozasından alınan sürüntü örneğinin incelendiğini belirtti.
Coşkun, başta acil servisler olmak üzere kolay ve hızlı bir kullanımı olan testin yaygın bir şekilde uygulanabileceğini söyleyerek güvenirliğinin de yüksek olduğuna dikkat çekti.
Coşkun daha sonra hızlı tanı kitininin nasıl kullanıldığını uygulamalı olarak anlatttı.