Neler yeni

Güncel Telnet! ile ( Backup) Yedek alma işlemi (Rehber)

VuPlusSpport

Yönetici
Modaratör
Kayıtlı Üye
Arkadaşlar aslında eski bir mevzu ama konular arasında karışmış olabilir onun için yeni bir anlatım yapma klavuzu ihtiyacı hissettim umarım alternatif backup alma işinizi kolaylaştırır hafıza sorunu nedeniyle sıkıntı yaşayan arkadaşlarımız artık (Backup suite) kurmak zorunda kalmazlar.çünkü her imagede backup alma panelide bulunmamakda.

İilk önce USB Stick Yada HDD,nizi cihazınıza takınız

You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.

Hafıza aygıtımızı Kırmızı tuş ile (Mauntpoints ) maunt ediniz.ve tekrar kırmızı tuş ile kaydet ediniz ben (Media/usb) olarak maunt ettim.
ve cihazımız reboot edecekdir bekleyiniz''''

FTP ile cihazımıza bağlanıp (full_backup.tar) zip dosyamızı açmadan temp dizine gönderiyoruz.

Şimdi telnet,den yedek alma işlemine geçiyoruz.
Cihazımızın ipadresi ile bağlantı işlemini başlatalım
Pc mizin Başlat çalıştıra girip (telnet 192.168.*****) enter yapıyoruz

bm 750 login: root yazıp enter yapıp bağlantımızı kuruyoruz

Temp dizine attığımız ( full_backup.tar.gz) dosyamızı kurmak için telnetten komutumuz ( tar -zxvf /tmp/*.tar.gz -C / ) kopyalayıp yapıştırıp enter yapıyoruz

USB Stick Hafıza belleğimizi media/usb olarak maunt etmiştik vereceğimiz komut ise ( /usr/bin/turkuazbackup_usb.sh )

Media/hdd olarak maunt etiiyseniz komut( /usr/bin/turkuazbackup_hdd.sh ) olmalı

( /usr/bin/turkuazbackup_usb.sh ) komutu vererek işlemi başlatıyoruz

Kolay gelsin..

rselturk

Kayıtlı Üye
VuPlusSpport dost iyi akşamlar!..Memorist Dost'un hazırladığı bu açıklamalar doğrultusunda 3 yıldır kurduğum backupların yedeğini böyle alıyordum.Bugüne değin de hiç bir sorun yaşamamıştım. UNO 4K cihazı alınca bu uygulamaya yine ihtiyaç duydum.Zaten masa üstü sık kullandığım proğramlardan biridir...Ama multiboot kurma olayı gibi bunda da başarısız oldum:"full_backup.tar" dosyasını tmp içine atıp kurulum komutunu veriyorum.Buraya kadar her şey normal,dosya kuruluyor.İkinci aşamada usb/hdd üzerine (maunt edişime bağlı olarak) yedekle komutunu verdiğimde root_cfe_auto.jffs2 dosyası hakkında bir açıklma notu geliyor.Sanki bu dosya iyi sıkıştırılamadı gibi.(Bu benim benzetmem.Aslında anlamıyorum).5-7 dakika gibi bekleme süresini doldurmadan işlemi sonlandırıyor.Acaba UHD cihazlarda daha farklı bir yaklaşım mı gerekiyor?Ben de bunu sormak üzereyken sizin paylaşımınızı gördüm.Evet konuya vakıf dostlar bir açıklama getirirlerse memnun olurum.Saygılar...