Neler yeni

Hoş Geldin Ziyaretçi, Şu anda siteye giriş yapmamış görünüyorsunuz. Site kullanımı hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.

Üye Olmak İçin Lütfen Tıklayınız.

Üye olduysanız ve şifrenizi kaybettiyseniz Şifremi Kaybettim adresini kullanabilir , Yada Daha Farklı Sorunlar İçin Site Yetkilisi ile İletişime Geçebilirsiniz.

Forum Kurallarını Okumak İçin Lütfen Tıklayınız .

Lütfen Yardım !!! OpenMultiboot Kurulumu

rselturk

Kayıtlı Üye
Forum dostlarına merhaba!..Vu+UNO kullanırken multibootta benim vazgeçilmezimdi..Bütçeyi zorlayıp hükümetinde "bayram rüşvetini" birleştirince yeni bir cihaz daha edindim: Vu+UNO 4K ...Ama MİPS işlemcili cihazlarda multiboot kurma sorunu yaşamazken ARM işlemcili cihazlara geçince bildiklerim,uyguladıklarım kısaca edindiğim tüm deneyimler işe yaramaz oldu...İki gündür önce openspa üzerine,sonra da Black Hole imaj üzerine OpenMultiboot kurma çalışmasında başarısız oldum...Multiboot/Openmultiboot kurulumunu anlatacak ,kaynak gösterecek veya doğrudan iletişimle çözüme yardımcı olacak tüm dostlara minnettar olurum..Saygılar!...:)

veliyıldırım

Vip Premium Üye
Sayın Rselturk,
1.OpenATV-6.2'yi ana yazılım olarak kurunuz
2.Eklentilerinden Openmultiboot'u indiriniz...
Alıcıyı yeniden başlatınız...
3.Biçimlendirilmiş USB'yi Uno4K'ya takınız...
4.Kurulum/Sistem/Depolama Aygıtları'na geliniz...
5.a)Usb'nizi Sıfırlayınız
b) Dosya Sistemi kontrolü yapınız
c)ext3 dosya sistemini ext4'e dönüştürünüz....
6.Eklentiler/openmultiboot'a geliniz...
7.Okey ile yeniden başlatınız...
8.Multiboot'a yükleyeceğiniz yazılımın içinden vuplus dosyasını masa üstüne çıkartınız...
9.vuplus üzerine sağ tıklayıp,"arşive ekle" den zıp'layınız...
10.Zıp'lanmış dosyayı FTP ile chazınıza bağlanarak;
media/hdd/open-multiboot-upload'a atınız...
11.Alıcınızdan; Eklentiler/open multiboot/yeşil tuş ile kurulumu yapınız...

Saygılar...
Kusura bakmayınız...
Acemilere tarif eder gibi oldu...

Allah'a emanet olunuz...

Son düzenleme:

rselturk

Kayıtlı Üye
Veli Yıldırım dost çok teşekkürler!..Bir anlatım ancak bu denli güzel olur...İkinci bir soruya gerek duyulmayan anlatılmaları seviyorum.Ancak burada bu cihazla ilgili olmayan fakat konu multiboot olduğu için gerekli gördüğüm bir durumu da sizinle paylaşmak isterim:Harkan dost mutant HD 51 cihaz üzerine yaptığı openmultiboot kurulumunda usb yi de çıkardığım halde multiboota kurduğum imajenin çalıştığını gördüm demişti.Bu demek oluyor ki,flash bellek ister hdd olarak isterse usb olarak maunt edilse bile cihaz yeni yazılımları kendi flashına alıyor demektir.Bu durum backup kurmada sınırlayıcı olur...Cihazın 4GB flashı dolduğunda kurulanları tek tek silmeye zorlar.Çünkü işlem yapamaz hale gelirsin.Umarım UNO 4K da benzer bir sorun oluşmaz...:)Yoksa Tv izleme tutkusu olmayan benim gibi biri için görselliğin de pek bir anlamı olmaz...Çünkü bu multiboota Uno 4K yazılımları dışında başka cihazların yazılımı/backupları kurulamıyorsa bu açmaz ikinci bir pranga demektir..Bunu da bir deneyim olarak yaşayıp göreceğiz..Bende birisi gibi çıraklık dönemi bitti sanıyordum..Meğer silbaştan yapmak varmış...:cool::)

rselturk

Kayıtlı Üye
Veli Yıldırım dost merhaba...OpenAtv üzerine "OpenMultiboot kurulumu" anlatımı şahaneydi.Tabii arif olana..İki gündür vakit buldukça(daha çok fırsat buldukça) bunun üzerinde çalıştım.Neler yaptım da başarılı olamadım?..Yaptıklarımı ve karşılaştığım sorunları bir bir anlatayım da nerde yanlış ya da eksik yaptığımı bilesiniz ...
Cihazın flashına Openatv-6.1 ham imaje yükledim.Multibootu bunun üzerine kurdum.Daha sonra da sıra ile: BlackHole-4.2-Custom Build Backup-OpenDonki-4.1By@Mika Backup-SatDreamGr-5.Backup ları tek tek sorunsuz kurulumunu yaptım...
Ancak ne hikmetse multiboot menüsünde sadece flashtaki imaje ile en son kurulan backup gözüküyor,diğerleri yok oluyor.FTP ile cihaza bağlanıp media/hdd/open-multiboot' a geldiğimde kurulu backupların hepsinin adı gözüküyor.Hatta daha önce kurup sildiğim bir backup bile burada kayıtlı gözüküyor..Ana imajeye geçtiğimde bunların gerçek olmayanını silmek istediğimde silinmiyor...Örneğin; aynı bacupun iki adet ismi var.Yansıma veya kopya isim.Birini silmek istedim,imaje bozuldu.Adını değiştirerek silmek istedim,yine silinmedi.Yani dost multiboot menüsünde sıralı üçtane isim var.Ama üçüde aynı backupa ait..
İyi tarafı kurulan imaje/backuplar Open multiboota kuruluyor,cihazın flashına değil.Arka anahtardan kapatıp openmultiboot kurulu flash diski çıkardım,ana imajeden başladı.İlginç olanı ise,flash diski tekrar taktığımda hiç bir kayıt kalmamıştı.Yüklü backuplar uçmuştu.Her elektrik kesintisinde bunu yaşayacaksak vallahi işimiz zor ve emekler boşa....Tabii her şeyi sil baştan tekrarladım..
Sizin ve sizin gibi dostların anlatımından OpenAtv üzerine kurulu OpenMultiboot kurulum ve kullanımında böyle yakınmalar görmedim.Belli ki bu benim beceriksizliğim..Ah bir de hatanın kaynağını bilsem....Evet olanları kavramakta zorlandım:Eski UNO cihazımda multiboot kurulu ve ben bunun menüsünde var olan tüm kayıtları sıralı olarak görüyorum.45-50 ne kadar backup varsa hepsi gözükür.FTP ile cihaza media/hdd/multiboot diye bağlandığımda da tüm kayıtların alfabetik sıralaması gözükür...Bu kadar para verip oyuncaktan vazgeçecek değilim..Ama bir cihazı bu kadar tek yönlü uğraşlar için meşgul etmek evde iplerin kopmasına neden olacak..;).Dost kusura kalmayın,görünen o ki,sizi bir süre daha rahatsız edecek gibiyim..Ama bunları da yazmazsam vallahi çaat diye çatlayacağım..Sevgiler,aygılar...:)

veliyıldırım

Vip Premium Üye
Sayın Rselturk,
Ana yazılım olarak ATV-6.2 kurunuz....
USB'yi hazırlama işini (multiboot için) ana yazılım üzerinde yapınız...
Bazen yazılımlar bir diğeri ile uyumsuz oluyor...
Bazen yazılımı hazırlar iken hata yapıyor;indirme,zıp'lama da eksik bırakıyoruz....
Mesela PLI-6.2'nin son dan bir önceki yazılımı multiboot'a (Son verilen de-5.6 2018- bu sıkıntı yok) kurulmuyordu...
Sizin vardığınız sonucu veriyordu....
Vti-0l.3'de de aynı durumu yaşadım...Ana yazılımı ATV-6.2 yaptım sorun kalktı....
Son verilen de(5.6 2018) bu sıkıntı yok...
Kolay gelsin...

NOT:Ayrıca Toshiba USB'ler yerine Cruzer Blade olanlar daha randımanlı...

rselturk

Kayıtlı Üye
Veli Yıldırım dost çok teşekkürler..Zaten devamlı Sandisk 16 GB 2.0 bellek ler kullanıyorum.Henüz test aşamasını geçmediğim için 3.0 olanı almadım..İnsanın içine bir "merak kurdu"girmeyi versin, ne zamanı düşünürsün ne de etrafında olan biteni...Dün gece saat:03:00' e dek cihazla uğraştım durdum..ilginiz için teşekkürler dost...

rselturk

Kayıtlı Üye
Ve nihayet...Veli Yıldırım Dost'a açık teşekkürümdür...3-4 gündür sürdürdüğümüz karşılıklı iletişimle yolumu aydınlattınız.Uzun erimde belki kendi başıma da yapabileceğim bir uğraşı benim için hızlı ve kolay kıldınız.Dost bunun Türkçesi şu: beni sinir küpü olmaktan kurtardığınız gibi "geçimsiz ihtiyar"betimlemesinden de kurtardınız..:)Bu iş biraz daha uzasaydı,ramazan demez rakıya bile başlardım.;)Beni günah işlemekten de kurtardınız.
Evet dost OpenAtv-6.2 versionu kurduktan sonra her şey tıkırında gitmeye başladı;dünden beri 4.backupu multiboota kurdum.Salt kurmakla yetinmeyip biraz da kurcaladım.Örneğin:By @mika dostun BlackHole OpenDonki backupunda bir kaç skin değişimi yaptım.Çünkü mevcut skinde hava durumu iconları gözükmüyordu...Skinler uyumsuz olduğu için bir daha açılmadı.usr/share/enigma2 içine girip yüklediğim skinleri silsemde açılmadı.Oysa en azından kendi default skinden açılması gerekiyordu...vuplus>uno4K dosyalarını açtğımda bir dosyanın, "splash_auto.bin" olmadığını gördüm.Belkide engel buydu.Başka bir Black Hole dosyasını kopyalayıp cihaza tekrar yükledim.Ama henüz kontrol edemedim..Artık gece masisine kaldı..:)İşler biraz daha rayına girsin benim deneme laboratuarı çalışmaya başlar...Esenlikler dost..:):)

rselturk

Kayıtlı Üye
Bu da oldu:By @Mika dostun OpenDonki-4.2 backupuna splash_auto.bin dosyasını ekleyince skin değişiminde reboot etmeme sorunu ortadan kalktı.Bende yeni havadurumları iconları gösteren 3 yeni skin ekleyebildim...

CyBeRKaNKa dostta kalemi eline bir alırsa,eee ne backuplar yüklerim ben...Kulakların çınlasın KaNKa!...:)

Moderatör tarafında düzenlendi:

simsek59

Kayıtlı Üye
vu zero4k kullanıyorum cihazda openatv 6.4 yüklü ve openmultiboot kurup onada vti imaj kurmak istiyorum bu konuda acemiyim nasıl yapabilirim videolu anlarımı var mı ?

rselturk

Kayıtlı Üye
vu zero4k kullanıyorum cihazda openatv 6.4 yüklü ve openmultiboot kurup onada vti imaj kurmak istiyorum bu konuda acemiyim nasıl yapabilirim videolu anlarımı var mı ?
Merhaba Şimsek59..
Vuplus Uno,şimdi de VuPlus Uno 4K cihaz kullanıcısıyım.Dünden bugüne Vuplus cihazlara verilen VTI ve Official imajeler dışında üzerinde denemediğim çokluboot denemesi kalmadı (meboot-multiboot-open multiboot ve NeoBoot) Bugüne değin kurduğum çokluboot sayı olarak çoktan 1000'i aştı.
Madem ki cihazınız Zero 4K, benim size önerim: Flasha Egami-9.0.xx imajeyi kurup üzerine de openMultibootu kurmaktır.Böylece salt Zero 4K cihaz yazılımlarını değil,tüm 4K Vuplus yazılımları yanında bizim cihazlara destek vermeyen bazı cihaz ve teamlerin de yazılımlarını kurma şansınız olur..
Örneğin:
OpenEight imajeler - OpenNFR - TeamBlue --Open HDF -- Non Solo Sat - Sat-Lodge - HDMU gibi..
Bu forumda zaten macmac ustanın ve Sadem ustanın Zero 4K için paylaşılmış Egami-9.01 ve 9.0.4 imaje backupları var.Egami multiboot ise bu yazılımın eklentiler listesinde mevcut.Bulmakta zorluk çekmezsin.Öneri benden,tercih ve uygulama sizden...Kolaylıklar dilerim..

rselturk

Kayıtlı Üye
Çokluboot kullanıcı dostlara,
Bir kaç gündür yeni denemeler içindeydim.Bu denemelerde umduğumu bulduğum da oldu,hayal kırıklığı yaşatanda...
İlk deneme:
Uno 4K flashına OpenDroid-7.0 imajeyi kurarak Eklentiler menüsünde bulunan OPD Boot'u bunun üzerine yapılandırdım.
Sonuç:Sadece Uno 4K imajlarını kurarsam iyi ve yeterli.Ama bunun dışında diğer Vuplus yazılımlarını OPDBot'a kurmak mümkün olmadı.Bu da bana yetmedi,vaz geçtim...

İkinci deneme:
Cihazın flashına OpenAtv-6.4 son versionu kurarak NeoBoot-9.06 versionu bunu üzerine yapılandırdım.İlk denemeyi de bu tür çoklu bootlarda kurulumu ve işleyişi hep sorun olan iki imaje ile başladım: İlki ,VTI-15.0.0 ve Official OI-3.0 Vti kurulumu ve işleyişi sorunsuz olunca ben de hemen Official imajenin kurulumunu yaptım.Evet,bu da sorunsuz bir kurulum ve işleyiş...Şeytanın bacağı kırıldı dostlar.Bu iki imaje kurulum ve işleyiş sorunsuz olunca artık NeoBoot'a neler kurulacağını siz tahmin edin..
Gerçi umutluydum,ama yine de böyle bir sonuç beni çok sevindirdi.Sonucu siz çokluboot severlerle paylaşmak istedim.
Yalnız imaje yüklemeleri diğer yüklemelere göre(Egami-NeoBoot/Pli-NeoBoot/OBHole-NeoBoot/PKTeam-NeoBoot/OpenVix-NeoBoot) daha yavaş bir yükleme olduğunu belirtmek isterim. Eee bu kadar kusur "Kadı kızında" da olurmuş.Her şeyi bir gecede yapmayacağımıza göre tasa edilecek bir durum değil..İlgi duyanların bilgisine sunulur.Kolaylıklar dilerim...

rselturk

Kayıtlı Üye

• Evet Atv-6.4 üzeri NeoBoot-9.06 çalışması sonlandı.

Sevgili dostlar amacım neler yaptığımı göstermek değil, nelerin yapılabileceğini kanıtlamak içindir.Benim vaktim çok.Öyle sıkı bir Tv izleyicisi de değilim.Bu nedenle vakti olmayan,vakti olsa da yapılacaklardan kuşku duyan dostlar için gönüllü tester oldum.Bu nedenle sık sık yaptıklarımı siz dostlarla paylaşıyorum. 1000 i aşkın çokluboot yüklemesi yapan ben bile zaman zaman aldığım sonuçlardan şaşkına dönüyorum.Son çalışmayı da bugün tamamladım.Flash diskimde henüz 3676 MB kullanılabilir boş alan olmasına karşın yükleme kabul etmiyor.Zorlama ,beni iki imajeyi yeniden kurmak zorunda bıraktı...
    Cihaz: UNO 4K

Flash imaje: OpenAtv-6.4

NeoBoot : version 9.06

FlashDisk: Sandisk-16 GB-3.0

1-Egami-9.0.2-Uno 4K

2-HDMU 20105- GB Quad UHD 4K

3-Official OI 3.0 Uno 4K

4-OpenBlackHole-4.3.039-Uno SE 4K-By macmac

5-OpenDroid-7.0 Uno 4K
    6-OpenEight-6.7 Octagon SF4008 4K

7-OpenEsi-9.0- Mutant HD51 4K
    8-OpenHDF-6.5- AXAS E4HD51 Ultra 4K
    9-OpenNFR-6.4 AX HD51 4K
    10-OpenPli-7.3- Uno SE 4K By mik@
    11-OpenSpa-7.4.010- Qviart Linux3 4K

12-OpenVix-5.3.039- AMIKO Viper HD51 4K
    13-PKTeam-7.1 Uno 4K

14-PurE2-6.5 Uno 4K
    15- TeamBlue-6.4 GB Quad UHD 4K
    16-VTI-15.0.0- Uno 4K

Not: Cihazınızda NeoBoot-9.01 varsa Cihaz kumandası ile (1) tuşuna basarak NeoBootu güncelleyebilirsiniz.(NeoBoot menüsünde iken)

-Ham imajelerin yüklenmesi normal hızda (3-5 dakika arası),

-Backupların yüklenmesi daha geç oluyor.Sabırla bekleyin.

İlgi duyan dostların bilgisine sunulur.Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

Son düzenleme:

rselturk

Kayıtlı Üye
Forum dostlarımdan özür dilerim: OpenAtv-6.4 üzerine yapılandırılan NeoBoot-9.06'nın imajelerin kurulumuna ve işleyişine sorun çıkarmazken sonradan yapılan denetlemelerde (nedeni anlaşılamadı) son kurulan imajenin bir öncekini çalışmaz hale getirdiği tesbit edildi.Yeni bir girişimde bulunacak dostlara bu durumu dikkate almaları önemle duyurulur!...